|

Bilim

Dünya

Hayvanlar

İnternet Güvenlik

Kültür Sanat

Sağlık

Spor

Türkiye


Baharın Habercileri

Bugünlerde vakit bulup gökyüzüne baktınız mı? Başımızın üstünden geçen yüzlerce leyleği fark edebildiniz mi? Baharın müjdecisi leylekler...Leylek büyük uzun bacaklı bir kuştur.

Leylekler 100-125 cm uzunluğunda, kanat açıklığı 155-200 cm kanat açıklığına sahip yaklaşık 2,3-4,5 kg ağırlığında kuşlardır.

Leylekler uçları siyah olan kanatları dışında beyazdırlar. Leyleklerin çok güzel ve göz kamaştırıcı kırmızı gagaları ve bacakları vardır.

Genç bireylerde ise gaga ve bacakları siyah renktedir.

Göçmen bir kuş türü olduğu için leylekler kış aylarını genelde tropik bölgelerde ve güney Afrika’da geçirirler, bazılarıysa Hindistan’a kadar uçabilir kışı orada geçirebilmek için. Leylekler daha az enerji harcayarak hareket etmek için sıcak hava akımlarını kullanırlar.
Yetişkinlerin yuvada buluştuklarında karşılıklı olarak çıkarttıkları gaga şaklatma sesi dışında leylekler neredeyse hiç ses çıkarmazlar.

Leylekler açık tarım arazilerinde ve sulak alanların yakınlarında beslenirler.

Leylekler yuvalarını ağaçlara, apartman tepelerine ya da insanlar tarafından hazırlanmış özel platformlara yaparlar. Leylekler, kurbağa ve küçük kuşların yanı sıra genelde böcekler, kemirgenler ve kertenkelelerle beslenirler. Leylekler genellikle Orta ve Doğu Avrupa’da üremektedir.

Leyleklerin şans getirdiklerine inanıldığı için, genellikle insanlar leyleklere iyi davranırlar. Bu yüzden leylek yuvalarını evlere yakın yerlerde görebilirsiniz. Bir efsaneye göre bebekleri leyleklerin getirdiğine inanılır. Polonyalılar, Litvanyalılar ve Ukraynalılar leyleklerin yuva yaptıkları evlere huzur getirdiklerine inanırlar. Leylek, Litvanyalıların ulusal kuşudur. Ayrıca, Hollanda’nın Lahey şehrinin sembolüdür.

Kaynak: Yaşayan Bahar- Doğa Derneği

Diğer Haberler: