|

Bilim

Dünya

Hayvanlar

İnternet Güvenlik

Kültür Sanat

Sağlık

Spor

Türkiye


21’nci Kış Olimpiyatları Başladı!

21’nci Kış Olimpiyat Oyunları görkemli bir açılış töreniyle Kanada’nın Vancouver şehrinde başladı. Açılış töreni oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Türkiye'nin 5 sporcu ile katıldığı oyunlar dostluk görüntüleri ile açıldı.

12 – 28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olimpiyata 80’den fazla ülke katılacak. Türkiye’de kış olimpiyatlarına 5 sporcu ile katılıyor. Olimpiyat Oyunları'nın açılış töreninde bayrağımızı Kelime Çetinkaya taşıdı. Kelime Çetinkaya, 2002 Salt Lake City ve 2006 Torino olimpiyatından sonra ülkemizi üçüncü kez olimpiyatta temsil ediyor. Alp kayağı ve kros kayak dallarında yarışacak sporcularımızın yanı sıra bayanlar tekli buz pateninde de Tuğba Karademir madalya mücadelesi verecek. Türk Olimpiyat kafilesinin bayrağını açılış töreninde Kelime Çetinkaya taşıdı.

En kalabalık kafile ABDOlimpiyatın en kalabalık kafilesi 216 sporcuyla ABD olacak. 206 sporcuyla ev sahibi Kanada ikinci sırada yer alırken, Rusya, Almanya, Fransa, İsviçre ve İsveç diğer bazı kalabalık kafileler arasında.

Kanada, 1976 Montreal ve 1988 Calgary olimpiyatlarından sonra üçüncü kez kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapıyor.

2010 olimpiyatı, açılışı kapalı mekânda yapılan ilk olimpiyat oldu.

Öte yandan olimpiyat açılışına üzücü bir kaza da gölge düşürdü. Gürcistanlı sporcu Nodar Kumaritashvili, açılışa saatler kala yaptığı antrenmanlar sırasına yaşadığı kaza sonucu hayatını kaybetti.


Kaynak: haber7.com

Diğer Haberler: