|

Bilim

Dünya

Hayvanlar

İnternet Güvenlik

Kültür Sanat

Sağlık

Spor

Türkiye


Uzak gezegenler çok sıcak!
 
Kepler teleskobu, ilk beş dış gezegen keşfini yaptı. Ancak bu gezegenlerde yaşam çok zor...Güne
ş Sistemi’nin dışında Dünya’ya benzer gezegenler bulmak için Mart 2009’da uzaya gönderilen Amerikan uzay teleskobu Kepler, ilk beş dış gezegen keşfini yaptı, ancak bunların yaşam barındırması için çok sıcak olduğu belirtildi.

Amerikan uzay araştırmaları kurumu NASA’nın Ames Araştırma Merkezindeki Kepler bilimsel ekibinin sorumlusu William Borucki, bu gözlemlerin güne
ş sistemlerinin nasıl oluştuğunu ve yıldızları ile gezegenlerini doğurmak için kozmik gaz ve toz diskinden nasıl geliştiğini anlamaya olanak sağladığını belirtti.Kepler’in büyükten küçüğe dış gezegenlere son derece hassas ışın yoğunluğunu ölçmeye yarayan "fotometre" cihazının keşfettiği dış gezegenler, büyüklükleri ve aşırı sıcaklıklarından ötürü "sıcak Jüpiter" kategorisine dâhil ediliyor.

Kepler 4b, 5b, 6b, 7b ve 8b adı verilen bu yeni 5 dış gezegenle birlikte, 1995’ten beri diğer teleskoplarla keşfedilen dış gezegen sayısı 415’e yükseldi.Kepler’in keşfettiği bu beş dış gezegenin en küçüğü Neptün, en büyüğü ise Jüpiter’den daha büyük. Bir gaz devi olan Jüpiter, Dünya’dan 317 kat büyüklüğüyle Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni.

Bu dış gezegenler, ayrıca Güneş’imizden çok daha büyük ve sıcak yıldızların yörüngesinde bulunuyor.


Kaynak: gazetevatan.com

Diğer Haberler: